Zakładając kolejne części ogrodu warto jest robić to w sposób przyjazny naturze – bez chemii i nadmiernej ingerencji w ekosystemy. Rabaty czy zagony (zarówno ozdobne, jak i użytkowe) na przykład można przygotować sposobem bez przekopywania czyli 'no-dig’. Zobaczcie jak robię to ja w moim ogrodzie w Toadpool 🙂
LISTA ROŚLINNOŚCI:
Trawy
Trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha)
Śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa)
Miskant odm. Malepartus oraz Red Chief, Beth Chatto (Miscanthus chinensis)
Rozplenica (Pennisetum orientale)
Rozplenica odm. Hameln (Pennisetum alopecuroides)
Ostnica włosowata (Stipa capilata)
Ostnica olbrzymia (Stipa gigantea)
Byliny
Jeżówka odm. White Swan (Echinacea putpurea)
Jeżówka odm. Magnus (Echinacea purpurea)
Jeżówka odm. Hulla Dancer (Echinacea palida)
Przegorzan pospolity (Echinops ritro)
Sadziec purpurowy Atropurpureum (Eupatorium macculatum)
Liatra kłosowa (Liatris spicata)
Firletka kwiecista Alba (Lychnis)
Kocimiętka odm. Walker’s Low/ Six Hills Giant (Nepeta)
Żeleźniak bulwiasty (Phlomis tuberosa)
Żeleźniak Russela (Phlomis russeliana)
Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida)
Szałwia odm. Purple Fairy Tale (Salvia verticillata)
Szałwia odm.Rose Queen (Salvia x superba)
Krwiściąg kanadyjski (Sanguisorba canadensis)
Rozchodnik (Sedum)
Czyściec lekarski odm. Hummelo (Stachys officinalis)
Dziewanna omączona odm. Arctic Summer (Verbascum bombyciferum)
Werbena krzaczasta (Verbena hastata)
Werbena patagońska (Verbena bonariensis)
Werbena żyłkowana (Verbena rigida)
Przetaczmik odm. Blue (Veronica spicata)
Przetacznikowiec (Veronicastrum)
JAK ZABRAĆ SIĘ ZA ZAKŁADANIE RABAT:
Po wyznaczeniu rabat musicie zabrać się za przygotowanie gleby – na to jest kilka sposobów, każdy z nich jest eko i bardzo dobry, ale jego wybór należy do Was ponieważ to Wam musi on najbardziej pasować:
• Jeśli w miejscu, gdzie zakładacie rabatę jest już istniejący trawnik lub wyrównany teren porośnięty nieinwazyjnymi chwastami, to wystarczyłoby abyście za pomocą podkaszarki z żyłką przycieli całą roślinność do samej ziemi, wygrabili ją i całość pokryli warstwą grubego kartonu – na to wysypali materię organiczną warstwę ok. 30cm. W tym przypadku najlepiej jest użyć kompostu z lokalnych zakładów utylizacji śmieci lub przekompostowane zrębki/korę. Całość zagęszczamy stopami (powinno pozostać jakieś 15-20cm grubości), równamy grabiami i do tego sadzimy rośliny. Najlepiej do tego nadają się rośliny w pojemnikach nie większych niż 1,5 maxymalnie 2 litry. Przy sadzeniu krzewów i drzewek trzeba będzie kopać im indywidualne dziury przebijając się przez karton. Tak przygotowane rabaty w pierwszym sezonie trzeba regularnie nawadniać, ponieważ zanim ukorzenią się we właściwej glebie to będą szybciej wysychać (warto zainstalować nawadnianie kroplujące powierzchni takiej rabaty. Przy sadzeniu wiosną roślinom można dorzucić garść obornika oraz garść wiórów rogowych na dobry start. Jeśli jest to preria, to więcej nie używałabym ściółek ani nawozów, ale jeśli są to rabaty wymagające bardziej żyznej gleby, to warto ściółkować każdego roku na grubość około 5 – 7cm. W pierwszym roku trzeba mieć oko na chwasty, ponieważ niektóre z nich przetrwają pod kartonem i będą próbowały się pokazywać na powierzchni kompostu – ale wtedy wystarczy, że będziecie je indywidualnie wyciągać i cobaczycie że wktórtce to już nie będzie problem – to dotyczy głównie takich chwastów jak perz, mniszek czy pokrzywa.
• Jeśli w miejscu, gdzie zakładacie rabatę teren jest porośnięty inwazyjnymi chwastami typu oset, nawłoć, dzikie maliny czy podagrycznik, to w tym przypadku trzeba się najpierw ich pozbyć (głównie ich korzeni). W tym celu po wyznaczeniu rabaty można na jej powierzchni rozłożyć czarna folię plastikową i zostawić ją na rok lub dwa – potem po zdjęciu plastiku cała roślinność powinna być martwa i można postępować dokładnie tak, jak powyżej. Ten sposób możecie również zastosować w przypadku gdy w miejscu, gdzie zakładacie rabatę jest istniejący trawnik lub wyrównany teren porośnięty nieinwazyjnymi chwastami zamiast sposobu z podkaszarką.
• Jeśli miejsce pod rabatę już wcześniej przekopaliście (bo może nie słyszeliście jeszcze, że kopanie gleby jest dla niej niekorzystne), to teren teraz wyrównajcie za pomocą grabi i oczyśćcie z korzeni, większych kamieni i śmieci. Na powierzchni rabaty rozrzućcie obornik granulowany i wióry rogowe (tak około garśc na 1m2) i do tego można już sadzić rośliny. Po posadzeniu całość ściółkujcie na grubość około 7 cm przekompostowaną materią organiczną taką jak kompost, kompost z lokalnych zakładów utylizacji śmieci, przekompostowany obronik bydlęcy, koński lub od innych zwierząt, przekompostowane zrębki lub przekompostowaną korą. Jeśli do ściółkowania używacie obornika zwierzęcego, który ma 6 – 12 m-cy, to nie musicie używać wcześniej obornika granulowanego, bo obornik zapewni wystarczająco azotu oraz innych podstawowych składników pokarmowych dla wzrostu roślin.
• Jeśli uważacie, że teren pod rabatę jest zbyt ubity (np. macie ciężką glebę lub zakładacie rabatę w miejcu, gdzie jeździły pojazdy) to warto po usunięciu istniejącej roślinności (za pomocą podkaszarki lub czarnej folii jak opisałam powyżej) teren jednak rozluźnić mechanicznie. Można to zrobić za pomocą mini koparki (wbijanie łyżki koparki i podważanie/rozluźnianie gleby bez jej przerzucania), glebogryzarki lub kopania za pomocą wideł ogrodowych. Można też zastosować najpierw minikoparkę, a potem glebogryzarkę i widły. Następnie teren wyrównajcie za pomocą grabi i zagęśćcie za pomocą stóp. Raz jeszcze wyrównajcie grabiami i na powierzchni rabaty rozrzućcie obornik granulowany i wióry rogowe (tak około garśc na 1m2) i do tego można już sadzić rośliny. Po posadzeniu całość ściółkujcie na grubość około 7 cm przekompostowaną materią organiczną taką jak kompost, kompost z lokalnych zakładów utylizacji śmieci, przekompostowany obronik bydlęcy, koński lub od innych zwierząt, przekompostowane zrębki lub przekompostowaną korą. Jeśli do ściółkowania używacie obornika zwierzęcego, który ma 6 – 12 m-cy, to nie musicie używać wcześniej obornika granulowanego, bo obornik zapewni wystarczająco azotu oraz innych podstawowych składników pokarmowych dla wzrostu roślin.
Pięknie dziękuję za wszystkie porady i filmiki. Jesteście Państwo częstymi gosćmi w moim domu😉wszystkiego dobrego 😊